Trevlig börsfredag med två nya och rapportrusarna Medcap och Lagercrantz i topp

Vilken trevlig börsdag med två rapportrusare och nykomlingar som kom med i toppkvartetten. Stockholmsbörsen stängde också med en uppgång på omkring 0,65%. Men oj vad bolag straffas och belönas denna rapportperioden som jag inte sett tidigare.

Ledartröjan idag delas mellan medicinteknikbolaget Medcap (+7,04) och teknikhandelsbolaget Lagercrantz (+7,0) som båda rusade på sina rapporter. Medcap ökade omsättning och nettoresultat. SEB höjde riktkursen och upprepade köp efter rapporten. Lagercrantz slog till med ett EBITA-resultat som var högre än förväntningarna.

Till vinnarkvartetten sällade sig också nykomlingarna teknikhandelsbolaget Addtech (+5,79%) och skogsindustribolaget Holmen (+3,55%). Jag tog position i Addtech tidigare i veckan. Rapporten var bra även om rörelseresultatet kom in lägre än väntat. Analytikerhusen håller med mig, inte mindre än fem analytiker gav aktien en höjd rekommendation idag. Nästa nykomling som är mer defensiv är skogsindustribolaget Holmen som igår rapporterade ett  bättre rörelseresultat än väntat.

Industrikommunikationsbolaget Ependion som jag innan rapporten idag minimerat till en bevakningspost på grund av att trenden fallit under MA200 fick idag flytta till avbytarbänken då rapporten var under förväntningarna och bekräftade den försvagade trenden.

Dagens jumbo blev blodanalysbolaget Cellavision (-6,80%) som igår steg på sin rapport med ökad omsättning och förbättrat resultat. Någon direkt orsak till dagens nedgång kan jag inte hitta.

Lämna ett svar