




Vi besöker först Basteibrücke som är en ikonisk stenbro i nationalparken Sächsische Schweiz med utsikt över imponerande klippformationer. Vi fortsätter vår vandring till Schwedenlöcher som är en klyftliknande dal känd för sina smala passager och många håligheter. Namnet ”Schwedenlöcher” kommer från trettioåriga kriget. när svenska soldater förstörde byn Rathewalde i närheten, flydde lokalbefolkningen och gömde sina ägodelar i denna otillgängliga klyfta för att skydda sig mot trupperna.
Inte långt borta ligger Königsteins fästning som är en imponerande bergsfästning belägen på en platå ovanför floden Elbe. Den är en av Europas största och mest välbevarade fästningar.
Fästningen ligger på en 240 meter hög sandstensklippa och har genom historien varit nästan ointaglig tack vare sitt naturliga försvar. Vi avslutar dagen med en lunch på fästningens restaurang “Zum Musketier”.
