Nu välkomnar jag även månadsutdelaren 🇨🇦 Riocan in i utdelningsportföljen; i gårdagens inlägg var det NWH. Förhoppnings- och tillväxtbolag finns bland Aktieportföljens innehav men i basen på pyramiden finns det mogna bolag med en bra direktavkastning. Aktier som ofta stabiliserar portföljen bland mer volatila innehav. Dagens case har dock högre pandemirisk, men möjligheten till en uppgång i aktiepriset inför coronavaccinationerna är förmodligen goda och direktavkastningen är hög.

Kommersiella REITs som RioCans (TSX: REI.UN) aktie har backat under pandemin eftersom kontor och butiker stängs ned och människor till stor del arbetar hemifrån. RioCan-aktien är drygt 40% lägre än årshögsta. Detta har dock ökat direktavkastningen till 7,98%.

Riocan är en av de största REIT:en i Kanada med ett företagsvärde på över 12 miljarder dollar. RioCan äger, förvaltar och utvecklar detaljhandelsfokuserade fastigheter. Riocan har en portfölj av 221 detaljhandelsfastigheter och 16 utvecklingsfastigheter med en nettouthyrningsbar yta på 38,4 miljoner kvadratmeter.

Hur går det med hyresintäkterna under pandemin? Dess diversifierade portfölj har säkerställt att RioCan har fortsatt att generera hållbara intäkter under COVID-19 pandemin. Mer än 90 procent av RioCans portfölj består av livsmedelsförankrade centra med detaljhandel. Härifrån kommer knappt 50% av hyresintäkterna 2019. Risken är större i Riocan jämfört med NWH som förvaltar och hyr ut sjukhusbyggnader, se gårdagens inlägg, men samtidigt finns det en trolig uppsida att vänta inför coronavaccineringarna.

Ett svar pĂĄ “🇨🇦 Riocan Real Estate – mĂĄnadsutdelare med uppsida?”