Positiv novemberstart med Balder och Peab i topp, USAs jobbrapport chockerande låg

Vilken härlig novemberstart för Stockholmsbörsen efter tre raka nedgångsdagar. Idag var det halvdag på Stockholmsbörsen inför Allhelgonahelgen och breda index stängde på +0,34% och storbolagsindex på +0,58%.

Wall Street rekylerade upp efter gårdagens kraftiga nedställ och jobbsiffrorna som visade chockerande 12000 nya jobb istället för förväntade 106110, men statistiken skyms av strejker och orkaner, vilket marknaden inser. Det blir troligen en 25 punkters sänkning från FED i nästa vecka.

Laguppställningen gjorde också ett utmärkt jobb idag. Fastighetsbolaget Balder (+3,79) och byggbolaget Peab (+2,90) gick starkt efter transaktioner kopplade till det delägda samriskbolaget Centur.

Balder tog under gårdagskvällen in 1,5 miljarder kronor i en nyemission utan rabatt, och på fredagen kom beskedet att Balder och Peab delar upp fastigheterna i sitt gemensamma bolag Centur. Det innebär att Balder köper kommersiella fastigheter för 5,2 miljarder kronor, medan Peab förvärvar projektutvecklingsfastigheter för 2,1 miljarder.

Till vinnarkvartetten sällade sig även medicinteknikbolaget Medcap (+2,21%) och teknikhandelsbolaget Addtech (1,90%) som båda har fått höjda riktkurser efter sina rapporter.

Laguppställningen hade två rapporterande bolag idag och båda backade på sina rapporter.

Techjätten Apple (-1,49% i detta nu) kom in i linje med estimaten och toppade på några punkter.

Greentechbolaget SaltX (-4,65%) som ännu inte går med vinst kommunicerade att fokus ligger på att slutföra den sista testfasen vid ECRC-anläggningen i Hofors. En viktig nyhet i rapporten var att SaltX tillsammans med SMA har som målsättning att under första kvartalet 2025 uppnå de mål som eftersträvas. Vi fick alltså en tidplan, det är positivt.

Eftersom likviditeten är hög i laguppställningen på grund av att flera vinsthemtagningar gjorts när innehav trendat under sitt MA200 har jag genomfört flera påfyllningar även idag.

Först vill jag nämna att jag den 24 oktober tog positioner i fastighetsbolaget Balder och mjukvarubolaget Softronic som båda i början på veckan lyftes upp till ordinarie plats i laguppställningen. Balder fick ersätta Castellum som har haft problem med att hålla sig ovanför sitt MA200. Jag fortsatte påfyllningarna i både Balder och Softronic idag.

Idag har jag även fyllt på i kortbolaget Visa, techjätten Alphabet, byggbolaget Peab och storbanken SHB.

Jumboplatsen, ja den gick till lilla förhoppningsbolaget SaltX som jag redan skrivit om 😉

Lämna ett svar