Direktavkastningar rusar – ställs in?

P g a börsraset blir direktavkastningarna relativt sett högre än normalt. En del sparare oroar sig för att inställda utdelningar, men enligt flera experter så skall det mycket till för att de större bolagen skall ställa in utdelningarna. Scandic hotels, BE Group, Fenix outdoor och Pandox har dock meddelat att de ställer in sin utdelningar. Även om ett bolag inte ställer in utdelning är det ett praktiskt problem att kunna genomföra en stämma i rådande situation, vilket kan försena utdelningar.

Nordea löser situationen på ett föredömligt sätt. Aktieägare kan följa stämman via en direktsändning och utöva sin rösträtt via en centraliserad fullmaktstjänst, istället för att närvara fysiskt på stämman. 

Foto av Tim Gouw på Pexels.com

Baserat på aktiekurserna den 16 mars ser direktavkastningarna ut så här för OMX 30.

BOLAGUTDELNING (KR)KURS (KR)DIREKTAVKASTNING (%)
Volvo13107,3512,1
SEB6,2561,610,1
Nordea0,44,4359
H&M9,75117,728,3
SSAB1,518,8058
Swedbank8,8110,68
Telia2,4531,397,8
Handelsbanken5,572,567,6
ABB8,29149,555,5
Autoliv24,354655,2
Securitas4,895,425
SKF6,25126,854,9
Boliden7144,44,8
Tele25,599,625,5
Skanska6145,24,1
Sandvik4,5114,253,9
Astrazeneca27,49717,73,8
Investor143773,7
Alfa Laval5,5148,63,7
Electrolux8,5132,256,4
SCA274,882,7
Atlas Copco7280,52,5
Swedish Match12,5511,82,4
Ericsson1,561,542,4
Essity6,25264,22,4
Assa Abloy3,85164,152,3
Hexagon6,78381,71,8
Getinge1,5153,851
Kinnevik0138,10

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s