Utökad månadspeng – attraktiv direktavkastning efter kursras

Kursrasen för fastighetsbolagen Cibus och SBB gör att bolagens direktavkastningar ser riktigt attraktiva ut. Dessutom blir det från och med april  även månadsutdelning från SBB. Båda bolagen är därmed de enda månadsutdelarna på Stockholmsbörsen. Cibus direktavkastning för B-aktien är 4.09% och för SBB:s B-aktie är den 5.00% och för D-aktien hela 8,23%. Jag kan inte motstå att gå in i SBB:s B-aktie igen på denna nivå. Jag fyller dessutom på i Cibus B och SBB D. Därigenom höjer jag min månadspeng från B-aktierna och kvartalsvis från D-aktien. Risken är naturligtvis att kursrasen fortsätter ned och äter upp månadspengen och lite till. Risken finns också att kommande räntehöjningar äter upp bolagens kassaflöden och minskar utdelningarna. Hittills har kassaflödena ökat rejält varje år och utdelningarna baseras på föregående års kassaflöden. Så det ser lovande ut.

Aktieportföljens kalender v14 – dividends don’t lie

Njuter av Stockholm även om det bara blivit en träningsrunda med landsvägscykeln. Det har varit fint väder men lite för kallt för långscykling. Men i Stockholm kan man njuta av restaurangbesök och stadens vackra skärgård och mycket annat. Kommande vecka kommer jag att förflytta mig till Berlin, men det dröjer inte länge tills jag är tillbaka till Stockholm igen. När det gäller portföljerrna kommer det att regna utdelningar de närmaste veckorna. Denna veckan ramlar det in tio utdelningar och två extrautdelningar. I de oroliga tider vi nu upplever med krig, sanktioner, flyktingströmmar, komponentbrist, inflation och räntehöjningar så är min strategi att ha övervikt i stora värdebolag med bra kassaflöden och utdelningar. Den senaste veckan är jag lite mer optimistisk med en förhoppning om att det mesta av det negativa börjar bli inprisat. Därför har jag med försiktig optimist börjat ta positioner i tillväxtbolag med ökande omsättning och bra vinster. Huruvida jag är för tidigt ute återstår att se.

Lyckosam strategi i Utlandsportföljen – senaste förändringarna

Strategin i Utlandsportföljen har varit lyckad i år med stora värdebolag med utdelning och/eller tillväxt. Portföljens utveckling i år är -0,89%, vilket är bättre än alla relaterade index. Dow Jones har i år gått ned -7,49% och svenska och tyska storbolagsindexen är ned -18% i år. I Utlandsportföljen har jag de senaste 14 dagarna minskat i Europa och ökat i Nordamerika. Senast i förra veckan sålde jag och tog hem vinsten i tyska VW och E.on. Jag tog istället position i de två kanadensiska energibolagen Transalta Renewables och Capital Power.

Min utdelningsaktier med direktavkastning över 5%

För någon vecka sedan bjöd jag på mina bästa utdelare i Sverigeportföljen, nu gör jag en uppföljning där jag även lägger till Utlandsportföljen samt D- och Pref.aktier. Börsen fortsätter skaka mot bakgrund av Rysslands aggression och osäkerheten kring centralbankernas planer för att stävja inflationen. För min del blir det nu allt viktigare att ha pålitliga högutdelare i portföljen. Om jag har en hög direktavkastning får jag i alla fall någon form av avkastning även om kurserna inte rör sig. Sannolikheten för en positiv avkastning ökar. Bland de största bolagen finns det flera om aktier som ger 5-6 procent eller mer i direktavkastning.

Överviktat i utdelningsaktier med hög direktavkastning

Börsen fortsätter skaka mot bakgrund av Rysslands aggression och osäkerheten kring centralbankernas planer för att stävja inflationen. För min del blir det nu allt viktigare att ha pålitliga högutdelare i portföljen. Om jag har en hög direktavkastning får jag i alla fall någon form av avkastning även om kurserna inte rör sig. Sannolikheten för en positiv avkastning ökar. Bland de största bolagen finns det flera om aktier som ger 5-6 procent i direktavkastning. Men det gäller även att hitta utdelare med en utdelning som håller i längden och har ett bra kassaflöde. Jag har nu en övervikt i pålitliga utdelare i min Sverigeportfölj. Idag bjuder jag på en genomgång  av innehaven i Sverigeportföljen som har minst 5% i direktavkastning. Bankerna, med Swedbank och Nordea i spetsen har båda en direktavkastning på cirka 6,6%. Konkurrenterna SEB och Handelsbanken ligger något lägre på drygt 5%. Enligt rapporterna har bankerna har låga kreditförluster, stabila räntenetton och bra transaktionsrelaterade intäkter. Det ger förutsättningar för att det även kan fortsätta vara en bra direktavkastning i bankerna. Andra bolag där utdelningarna kan försvaras av kassaflödet är SSAB och Boliden. Gruv- och smältverksbolaget Boliden smällde till med en ordentlig utdelning efter att ha levererat ett rekordresultat 2021 tack vare de höga metallpriserna. Bolaget kommer att dela ut 26 kronor per aktie inklusive extrautdelning, totalt 7,1 miljarder kronor, till ägarna. Det motsvarar en direktavkastning på 6,5 procent. Även råvarukollegan SSAB bjuder på Stockholmsbörsens största direktavkastning på drygt 10,6%. Råvaror befinner sig i ett bra marknadsklimat som ger stigande vinster. Även teleoperatörerna fortsätter att vara stabila högutdelare. Telia med en direktavkastning på ca 5,6% och Tele2 med 5,14%. Från båda väntas det komma extrautdelningar under året; från Tele2 efter försäljningen av T-mobile och från Telia efter mastförsäljningarna. Volvo delar ut mest i pengar. Fordonsjätten delar ut 26 miljarder kr av nettokassan på 66 miljarder. Det blir en direktavkastning på över 6%. I sverigeportföljen finns även innehaven Betsson 6,7%, Intrum 5,2%, Coor 6,4% och Electrolux 5,0%.

Utdelningsfest

Det råder utdelningsfest mitt i börsfrossan, skriver DI och redovisar storbolagen med högst direktavkastning. De flesta bolag på Stockholmsbörsens large cap-lista som hittills har redovisat sina bokslut, drygt 50 stycken, har höjt sin utdelnng jämfört med året före. Ståljätten SSAB, vars direktavkastning ligger på nästan 11 procent för B-aktien baserat på fredagens kurs. Sedan kommer Swedbank, Nordea och Volvo med direktavkastningar på 6–7 procent vardera.

Svart vecka för utdelningarna – spararna har hittills gått miste om 44 miljarder

Coronavirusets ekonomiska efterskalv slår hårt på hundratusentals svenska aktiesparare som blir utan utdelning i vår. På måndagen ställde modejätten H&M in sin utdelning.
Enligt Di:s sammanställning har utdelningar för över 44 miljarder kronor från 31 bolag sänkts eller ställts in den senaste veckan.
— Läs på www.di.se/nyheter/svart-vecka-for-utdelningarna-spararna-har-hittills-gatt-miste-om-44-miljarder/

Hitta en utdelningsmaskin

Hur bedömer man utdelningsförmågan hos en aktie?

Du vill förmodligen hitta långsiktiga utdelningsaktier. Jag brukat använda tre nyckeltal när jag försöker hitta bra utdelningsaktier.

Direktavkastning, utdelning/aktiepris, hur mycket får jag per investerad krona, lite slarvigt skulle man kunna jämföra det med en slags ränta.

Utdelningstillväxt, utdelning i år/utdelning förra året.

Utdelningsandel, utdelning/vinsten. Är utdelningsandelen för hög blir det ingen kvar i bolaget, det ger ingen stabilitet långsiktigt.

Låt dig inte luras av de högsta direktavkastningarna. En rimlig utdelningsandel som ger utrymme för en bra och stabil utdelningstillväxt är att föredra framför en för hög direktavkastning. Tänk långsiktigt, så hittar du en bra kassako.

Direktavkastningar rusar – ställs in?

P g a börsraset blir direktavkastningarna relativt sett högre än normalt. En del sparare oroar sig för att inställda utdelningar, men enligt flera experter så skall det mycket till för att de större bolagen skall ställa in utdelningarna. Scandic hotels, BE Group, Fenix outdoor och Pandox har dock meddelat att de ställer in sin utdelningar. Även om ett bolag inte ställer in utdelning är det ett praktiskt problem att kunna genomföra en stämma i rådande situation, vilket kan försena utdelningar.

Nordea löser situationen på ett föredömligt sätt. Aktieägare kan följa stämman via en direktsändning och utöva sin rösträtt via en centraliserad fullmaktstjänst, istället för att närvara fysiskt på stämman. 

Foto av Tim Gouw på Pexels.com

Baserat på aktiekurserna den 16 mars ser direktavkastningarna ut så här för OMX 30.

BOLAGUTDELNING (KR)KURS (KR)DIREKTAVKASTNING (%)
Volvo13107,3512,1
SEB6,2561,610,1
Nordea0,44,4359
H&M9,75117,728,3
SSAB1,518,8058
Swedbank8,8110,68
Telia2,4531,397,8
Handelsbanken5,572,567,6
ABB8,29149,555,5
Autoliv24,354655,2
Securitas4,895,425
SKF6,25126,854,9
Boliden7144,44,8
Tele25,599,625,5
Skanska6145,24,1
Sandvik4,5114,253,9
Astrazeneca27,49717,73,8
Investor143773,7
Alfa Laval5,5148,63,7
Electrolux8,5132,256,4
SCA274,882,7
Atlas Copco7280,52,5
Swedish Match12,5511,82,4
Ericsson1,561,542,4
Essity6,25264,22,4
Assa Abloy3,85164,152,3
Hexagon6,78381,71,8
Getinge1,5153,851
Kinnevik0138,10