Min aktievecka 27, makro, trend, indikatorer och laguppställning

På makrofronten kommer jag att hålla koll på KPI för Tyskland (må) och Eurozonen (ti). Från USA får vi industri-PMI (må), tjänste-PMI (on) och arbetslöshets/ sysselsättningssiffror (on, fr). Powell talar på (ti) och senaste FED-protokollet blir offentligt (on).

Börsindexen är i positiv trend på MA200 men vi upplever nu en andhämtningspaus efter en bullish period sedan oktober förra året. Försvagningen i Fear & Greed indexen sedan maj ser jag som en tillfällig jämviktspendling. Det mesta pekar på en fortsatt positiv efterfrågestyrd börs när andhämtningen är klar.

CNN:s Fear & Greed index, neutral 46(46)

Swedbanks Fear & Greed index, rädsla 34(47).

VIX 12,44(12,66)

Taildex 8,34(9,37)

Den amerikanska 10-årsräntan 4,40%(4,26%)

Wall Street indexen Nasdaq 100 och S&P 500 har återtagit ledartröjan från Stockholmsindexen. Samtliga börsindex är kvar i långsiktig positiv trend.

Laguppställningens innehav är i positiv trend på MA200 förutom två av investmentbolagen, men det är okej enligt regelboken. För aktier i vanliga bolag gäller att innehavet får vila på bänken om trenden faller under MA200 och en ny spelare plockas in. En ETF; iShares Global Clean Energy har fallit under MA200, men precis som med investmentbolagen får den vara kvar trots negativ trend. Diversifieringen i investmentbolag och etf:er gör att jag ser annorlunda på dessa än aktier i vanliga bolag.

4 svar på “Min aktievecka 27, makro, trend, indikatorer och laguppställning

  1. Magnus Andersson 30 juni, 2024/19:15

    Härligt med sommar, värme o kärlek. Det är det som betyder nåt i längden. Ändå måste jag fråga hur du ser på Munters nu? Jag själv vacklar o har nästan sålt utan att ha gjort. Ser svagt ut, hur agerar du?
    Ha en fortsatt fantastisk sommar.
    Mvh Magnus

    • Per Gustafsson Ohlin 30 juni, 2024/21:09

      Hej Magnus, jag förstår din vånda, det är en volatil aktie med hög värdering. Jag följer min strategi och håller aktien så länge den trendar över MA200 så länge det är bullmarknad. Just nu ligger den +16% över MA200. Jag är fortfarande upp +68% sedan köp. Dessutom har jag skördat på toppen under de perioder den gått bra. Jag räknar med att bolaget har en bra framtid, men aktien kommer alltid att vara volatil och ha en hög värdering.

    • Per Gustafsson Ohlin 1 juli, 2024/12:27

      Hej igen Magnus, möjligen tar jag hem lite vinst i Munters p g a att aktien fallit mer än 5% under MA20, ca 10-15% av innehavet. Funderar på detta under dagen.

Lämna ett svar