SaltX rusade tvåsiffrigt på ny bekräftelse följd av “VanEck Uranium and Nuclear Technology”

Laguppställningen gjorde en stark dag med rusande SaltX (+14,4%) i täten medan Stockholmsbörsen (+0,35%) tappade fart innan stängning.  Signaler om ett handelsavtal mellan EU och USA ger investerarna hopp.

Extra roligt att SaltX Technology har erhållit en order från ett amerikanskt Direct Air Capture (DAC)-bolag till ett värde av cirka 12 miljoner kronor. Det här ännu en bekräftelse på att SaltX teknik nu tillämpas inom tre avgörande sektorer för klimatomställningen – kalk, cement och koldioxidinfångning. Aktien rusade med +14,4% på beskedet.  Noterar att Investech ger aktien köprek utifrån insiderköp och tekniskt positiva signaler, men varnar samtidigt för att “risken är hög, på gränsen till extrem, till följd av en volatilitet på månadsbasis på 39,7%”.

Jag brukar benämna SaltX som lagets outsider eftersom bolaget ännu inte går med vinst, vilket annars är ett grundkrav för att komma med i laguppställningen. Jag gör dock ett undantag för SaltX eftersom deras teknik är lovande, och numera bekräftad, kan göra stor miljönytta om kommersialiseringen lyckas. Bara cementindustrin svarar för 8% av det globala CO2-utsläppet som tekniken kan eliminera. Visst risken är hög, men vad är allt annat värt om vi inte lyckas rädda vår miljö?

Nästbäst idag är etf:en  VanEck Uranium and Nuclear Technology som har en fin trend när efterfrågan på kärnkraftsteknologi är hög från både stater och globala företag. Även om meningarna är delade ses kärnkraften alltmer som ett miljövänligt framtidsalternativ.

Till vinnarkvartetten sällade sig även affärsinformationsbolaget Karnov (+2,43%) och verkstadsbolaget AQ Group (+2,06%). Båda stängde bra utan direkta nyheter för dagen.

Dagens jumbo blev Wisdomtree Physical Gold (-1,52%) och L&G Gold Mining (-2,06%) som ofta hamnar i botten när det är risk-on på börsen och vice versa. Det är också detta som är guldets uppgift i laguppställningen, dvs att vara en hedge till aktier. Hantverket ligger i att hitta rätt allokering och beakta att Gold Mining är som guld med lite hävstång.

Lämna ett svar