







Trumps tillkännagivande av tullar gav mycket starka marknadsreaktioner och oron kommer att kvarstå. Nästa veckas ekonomiska data handlar till stor del om inflationssiffror, där detaljerna i svensk data väntas ge den överraskande låga marssiffran klarhet.
USA:s inflationstakt på 2,8% i februari var något lägre än väntat och i torsdagens KPI-siffra för mars väntas inflationen ha fortsatt ner till 2,6%. KPI-datan överskuggas dock av tullarna och ING-ekonomen James Knightley varnar för att tullarna kommer att pressa både importörernas marginaler och hushållens köpkraft. “Mörka moln hopar sig över USA:s ekonomi”, skriver han enligt OMNI ekonomi.
Nedanstående indikatorer på historiska skräcknivåer talar för sig själva. Jag har sällan sett CNNs Fear & Greed index på 4 och det är sällsynt att VIX är på nivåer som 45. USAs självskadebeteende med tulltariffer a la 1920-tal som dömts ut av alla vettiga nationalekonomer har skapat total oro i den globala ekonomin. På nästa sida kan vi också se att börsindexen är extremt översålda och det kan räcka med en positiv nyhet för att vi skall få en rejäl uppåtrekyl, men om den blir hållbar beror på tullarna.
CNN:s Fear & Greed index, extreme fear 4(21)
Swedbank Fear & Greed extreme rädsla 14(19)
VIX 45,31 (24,07)
Taildex 36,89 (13,62)
Den amerikanska 10-årsräntan 4,00% (4,21%)
Tyvärr verkar inte Trump bry sig om kritiken och det är bara att räkna med att tullar har kommit för att stanna under Trumps administration, men ändrar han sig är det positivt. Samtliga börsindex nedan är i negativ trend på MA200 och jag agerar sedan en tid tillbaka enligt min bearstrategi.
En strategi som bidragit till att kassan växt till 33% och guld 3% innan tullkaoset bröt ut, och den senaste veckan har regelboken växlat ned ytterligare så att kassan plus obligationer nu är på ca 44% och guld/råvaror på 3%, dvs totalt 47%. När börsindexen är i negativ trend får jag behålla innehav som trendar under MA200 men jag halverar innehavet och låter kassan växa. Vinnarna i fortsatt positiv trend får löpa vidare. När allt faller som den senaste veckan slår jag index med råge varje dag och vänder det kan jag snabbt fylla på igen.
Av listan på 26 aktier är jag nu bara fullinvesterad i de fem som trendar positivt på MA200 medan resten är halverade och ökat kassan.
Samma sak med de åtta aktierelaterade etf:erna där jag nu bara är fullinvesterad tre av dem och övriga aktierelaterade är halverade och ökat kassan.
Av de tre obligations-Etf:erna har jag ökat andelen av kassan i XACT obligations-eft:en där jag sluppit valutaeffekten när kronan stärkts. Denna etf innehåller svenska obligationer och handlas i SEK med de två andra är globala och handlas i EURO.
Redan vid årsskiftet växlade jag ned i USA-aktier och allokerade om till Europa men jag har behållt lagets tre fonder som har stor USA exponering. Jag halverade Roburs båda fonder redan förra året men behåller nu resten så jag har kvar en viss USA exponering.
