”Det värsta skulle kunna vara över innan sommaren”

”Det värsta skulle kunna vara över innan sommaren” säger Johan Giesecke till Aftonbladet.

Aftonbladet skriver i artikeln där man talat med Giesecke att ”Sverige är ett av de länder i Europa som har lägst antal intensivvårdsplatser per invånare, 5,8 per 100 000 invånare. Den svenska resursen har kraftigt rustats ned, enligt TT som tittat på statistik från tidningen Svensk förening för anestesi och intensivvård.
Johan Giesecke, tidigare statsepidemiolog, är i dag rådgivare till Världshälsoorganisationen (WHO). Han menar att den svenska vården ser ut att vara väl rustad när epidemin verkligen når oss. Men han påpekar samtidigt att situationen kommer att vara allvarlig den närmaste framtiden.” – Allt talar för att alla som behöver vård kommer att kunna få det. Men det blir inte lätt, det blir jobbigt. Men jag brukar säga att det blir värre innan det blir bättre, säger Giesecke till Aftonbladet. Han tror samtidigt på ett snabbt förlopp i Sverige. Det skulle innebära att det värsta skulle kunna vara över innan sommaren. Prognosen gör han genom att titta på hur sjukdomen sprids och med hjälp av en enkel modell räkna på hur många fall det blir framöver.
– Toppen kan vara nådd den närmaste månaden, säger Johan Giesecke.”

Nu handlas flera fastighetsaktier till rabatt

Jag hoppade aldrig på tåget med fastighetsaktier innan Coronakrisen eftersom jag tyckte att aktierna fick en för hög värdering och därmed en för hög risk. Nu faller aktiepriserna och tidningen Fastighetsnytt skriver att tisdagen 17 mars hade börsens fastighetsaktier kollektivt tappat nästan hälften av sitt börsvärde. Index stängde på 2 570,38 vilket är hela 43,5 procent lägre än i mitten av februari. Samtidigt har börsens bredare index fallit i häradet 30 procent.

Då var jag irriterad över att jag missat tåget, nu frågar jag mig om det är läge att köpa fastighetsaktier. Fastighetsnytt har publicerat en sammanställning av fastighetsbolagens P/NAV och P/E vid börsens stängning 17 mars 2020.

I P/NAV jämförs aktiepriset med det fastighetsbolagens långsiktiga substanssvärdet (EPRA NAV). Är värdet under ett så köper du aktien med rabatt, du får mer än vad betalar för. Vi konstaterar att det är endast fem bolags aktier som nu ligger över ett och som handlas med en premie.

Fastighetsbolagen handlas nu till rabatt jämfört med substansvärdet, men vi vet inte om aktiepriserna kommer att falla ytterligare, vilket inte är osannolikt. Min strategi blir att gå in i någon av de större bolagen med historiskt bra utdelning, undvika bolag som fokuserar mot hotell, och att köpa mindre poster spridda över tid. Jag kommer att publicera på bloggen de eventuella köp jag genomför.

Sänkta eller indragna utdelningsförslag

Flera bolag ändrar eller drar ner tidigare föreslagna utdelningar. De senaste som kommunicerat detta bland aktieportföljens bolag är:

JM ändrar sitt utdelningsförslag till 6:25 kronor per aktie, från tidigare 12:50 kronor, mot bakgrund av den osäkerhet som covid-19 orsakat.

Lindab föreslår en kontant utdelning om 1:75 kronor per aktie, samma nivå som föregående år. Det skiljer sig från de 3:60 kronor per aktie som tidigare kommunicerats.

Electrolux bedömer nu att situationen kring corona kommer att ge väsentlig finansiell påverkan på bolaget under 2020. Styrelsen drar samtidigt tillbaka tidigare utdelningsförslag.

Foto av Alexander Kovalev på Pexels.com

Hitta en utdelningsmaskin

Hur bedömer man utdelningsförmågan hos en aktie?

Du vill förmodligen hitta långsiktiga utdelningsaktier. Jag brukat använda tre nyckeltal när jag försöker hitta bra utdelningsaktier.

Direktavkastning, utdelning/aktiepris, hur mycket får jag per investerad krona, lite slarvigt skulle man kunna jämföra det med en slags ränta.

Utdelningstillväxt, utdelning i år/utdelning förra året.

Utdelningsandel, utdelning/vinsten. Är utdelningsandelen för hög blir det ingen kvar i bolaget, det ger ingen stabilitet långsiktigt.

Låt dig inte luras av de högsta direktavkastningarna. En rimlig utdelningsandel som ger utrymme för en bra och stabil utdelningstillväxt är att föredra framför en för hög direktavkastning. Tänk långsiktigt, så hittar du en bra kassako.

Påfyllning av befintliga aktier och energidepån

Efter lagda ordrar på morgonen innan börsen öppnade fanns det utrymme för att dra iväg 31 km på landsvägscykeln.

Min strategi att köpa små poster och sprida risken över tiden fortsätter. Idag fyller jag på med aktier i Lundbergföretagen och Hexagon. Förutom att det ger en bra fördelning i aktieportföljen tror jag långsiktigt på båda casen.

”Köp till ljudet av kanoner och sälj till ljudet av trumpeter”

När det känns så tungt på börsen så är det dags att referera till investerartungviktarna Benjamin Graham, Warren Buffett och den österrikiske baronen Nathan von Rothschild vad gäller synen på köp- och säljlägen. Deras klassiska citat lyder: ”Vi köper från pessimister och vi säljer till optimister”, ”var försiktig när andra är giriga, och girig när andra är rädda”, respektive ”köp till ljudet av kanoner och sälj till ljudet av trumpeter”.

Trelleborg justerar tidigare utdelningsförslag

Trelleborgs styrelse justerar sitt förslag för
utdelning med anledning av det uppkomna läget med coronapandemin. Nu föreslås en kontant utdelning om 2:40 kronor per aktie, vilket kan jämföras med tidigare förslaget 4:75 kronor per aktie.

”Det är emellertid styrelsens ambition, att kalla till extra bolagsstämma
senare under året för beslut om ytterligare utdelning, om marknadssituationen
vid denna tidpunkt har stabiliserats och visibilitet i intjäningen har
normaliserats”, heter det.

Direktavkastningar rusar – ställs in?

P g a börsraset blir direktavkastningarna relativt sett högre än normalt. En del sparare oroar sig för att inställda utdelningar, men enligt flera experter så skall det mycket till för att de större bolagen skall ställa in utdelningarna. Scandic hotels, BE Group, Fenix outdoor och Pandox har dock meddelat att de ställer in sin utdelningar. Även om ett bolag inte ställer in utdelning är det ett praktiskt problem att kunna genomföra en stämma i rådande situation, vilket kan försena utdelningar.

Nordea löser situationen på ett föredömligt sätt. Aktieägare kan följa stämman via en direktsändning och utöva sin rösträtt via en centraliserad fullmaktstjänst, istället för att närvara fysiskt på stämman. 

Foto av Tim Gouw på Pexels.com

Baserat på aktiekurserna den 16 mars ser direktavkastningarna ut så här för OMX 30.

BOLAGUTDELNING (KR)KURS (KR)DIREKTAVKASTNING (%)
Volvo13107,3512,1
SEB6,2561,610,1
Nordea0,44,4359
H&M9,75117,728,3
SSAB1,518,8058
Swedbank8,8110,68
Telia2,4531,397,8
Handelsbanken5,572,567,6
ABB8,29149,555,5
Autoliv24,354655,2
Securitas4,895,425
SKF6,25126,854,9
Boliden7144,44,8
Tele25,599,625,5
Skanska6145,24,1
Sandvik4,5114,253,9
Astrazeneca27,49717,73,8
Investor143773,7
Alfa Laval5,5148,63,7
Electrolux8,5132,256,4
SCA274,882,7
Atlas Copco7280,52,5
Swedish Match12,5511,82,4
Ericsson1,561,542,4
Essity6,25264,22,4
Assa Abloy3,85164,152,3
Hexagon6,78381,71,8
Getinge1,5153,851
Kinnevik0138,10

Utdelning vs återköp

Återköp kan vara en signal till dig som aktieägare att bolaget tycker att sin egen aktie är köpvärd. Hur gynnar det oss aktieköpare? Är det inte bättre med utdelning som är tydlig och trevlig för oss aktieägare. Nja, svaret är inte givet, om man ser det på lite längre sikt.

Utdelning är tydligare, det är kontanter som lämnar bolaget och delas ut till aktieägarna. Återköp är inte lika tydlig, men själva effekten kan vara tydlig.

Vi tar ett exempel. Vi har ett företag med ett börsvärde på 10 miljarder och med 100 miljoner aktier, dvs ett aktiepris på 100 kr.

När företaget vinstfördelar genom återköp för t ex 500 miljoner kr så blir effekten att börsvärdet minskar till 9.5 miljarder och tillgängliga aktier minskar till 95 miljoner, men aktiepriset är fortfarande 100 kr.

När företaget vinstfördelar genom aktieutdelning så delar företaget ut vinst i pengar för 500 miljoner kr. Effekten blir att börsvärdet minskar till 9.5 miljarder kr, men antalet aktier är fortfarande 100 miljoner, vilket ger ett aktiepris på 95 kr plus att vi fick 5 kr kontant i utdelning.

Vi ser här att för oss aktieägare är återköp inte lika tydlig som vid utdelning men det blir direkt ett färre antal aktier som kommer att dela på den framtida vinsten. Direkt märker vi ingen skillnad men framgent är det färre aktier som kommer att dela på den framtida vinsten, där kommer nytta in för oss som aktieägare. För bolaget kan det vara en mer långsiktig lösning och ett sätt att investera i sig själv, istället för att bara dela ut pengar. På längre sikt kan det även gynna aktieägarna genom att det blir färre aktier som skall dela på vinsten.

När det gäller återköpsprogram får ett bolag återköpa max 10 % av antalet aktier. Det är stämman som ger styrelsen att mandat att genomföra återköpet vid lämplig tidpunkt. Återköp blir därför ett mer flexibelt verktyg för företaget än utdelning. När företaget genomför återköpet så handlar man på börsen precis som vilken aktieköpare som helst.